11 tipů, jak se zdravě opálit

11 tipů, jak se zdravě opálit

Už máte naplánovanou dovolenou?

 

Sluníčko nás už od rána lechtá a je to dost síla. Víme, že s opalováním se to nemá přehánět. Víme, že díky slunečnímu záření si naše tělo umí vyrobit vitamín D, který podporuje imunitu. A že vitamín D vzniká v kůži vlivem UVB záření a je nezbytný pro stavbu a uchování zdravých a silných kostí. Ničeho nesmí být příliš mnoho, ani příliš málo. A to platí o slunci, opalování, krémech i o alkoholu.

Opalování je věda. Čím víc čtu, tím zmatenější jsem. Choďte na slunce, potřebujete vitamín D. Nechoďte na slunce, způsobíte si rakovinu kůže. Nejsem Einstein. Jsem obyčejná matka na rodičovské, která chce svoje děti ochránit před vším možným i nemožným. Slunce, spolu s tepelným zářením, totiž produkuje ještě záření UVA a UVB. 

UVA proniká do hlubších vrstev pokožky, způsobuje předčasné stárnutí, ztrátu kolagenu, pigmentové skvrny a ovlivňuje DNA v hlubších vrstvách pokožky, může způsobit rakovinné bujení.

UVB způsobuje “pouze” akutní poškození kůže - zarudnutí, vrásky, ztrátu elasticity. Zároveň však podporuje tvorbu vitamínu D, který chceme a hlavně potřebujeme.

Neděste se, neznamená to, že nesmíte vůbec na slunce. Když víme, jak nám může slunce ublížit, můžeme se dobře chránit a zároveň si pobyt na slunci užít. Že máme používat opalovací krém, to víme všichni. Ale jak takový krém funguje a co obsahuje - to se dočtete tady. Opalovací krém funguje na principu "filtrování" UVA a UVB záření.  Existují dva typy slunečních filtrů.

1. chemické filtry 

Poznáte je podle toho, že názvy ingrediencí jsou takové malé jazykolamy. Zkuste 5x za sebou rychle říct: octocrylene, avobenzone (butyl methoxy dibenzoylmethane), homosalate, oxybenzone, padimate O (OD-PABA), phenylbenzimidazole sulfonic acid (Parsol HS), octyl methoxycinnamate, octyl salicylate (ethylhexyl salicylate), bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenol triazine (bemotrizinol, Tinosorb S) ... 

2. minerální (fyzické) filtry:

Jen dva kousky k zapamatování - titanium dioxide (oxid titaničitý), zinc oxide (oxid zinečnatý).

Chemické filtry fungují na principu chemické reakce, kterou vyvolá působení chemie v kombinaci se slunečním zářením - škodlivé záření mění na teplo. Nevýhodou chemických filtrů je, že se přes kůži dostávají do těla, narušují hormonální rovnováhu, usazují se v buněčných strukturách, způsobují alergické reakce a další neplechy. Při koupání se vyplavují do vody, prokazatelně poškozují vodní organismy a celkově negativně působí na životní prostředí.

Oproti tomu minerální filtry vytváří na kůži účinnou bariéru. Minerální filtr se vyrobí rozemletím konkrétního minerálu na jemný prach, který zůstává na povrchu těla a funguje na principu zrcadla - odráží UV záření. Neproniká do těla a jeho použití je naprosto neškodné a vhodné i pro malé děti. Nijak neškodí životnímu prostředí.

POZOR NA NANOČÁSTICE! 

Někteří výrobci si uvědomují, že chemickým filtrům pomalu odzvonilo, používají tedy filtry minerální. Chtějí však, aby se krém dobře roztíral a na kůži nezůstával bílý film, proto používají nanočástice - částice menší než 100 nm. Částice oxidu zinku i titaniu pak však snadno proniknou do tělesných tkání. Oxid zinku a titanu silně reagují se slunečním zářením a mohou poškodit kožní buňky. Je tedy lepší se výrobkům s obsahem nanočástic vyhnout.

Čert, aby se v tom vyznal, že? Až budete vybírat opalovací krém, stačí si pamatovat dvě věci. 

1. Hledáte krém s minerálním filtrem.

2. Nechcete, aby obsahoval nanočástice

Když bude seznam ingrediencí na tubě delší než vlasy princezny Zlatovlásky, s klidným svědomím ho vraťte zpátky do regálu. 

TIPY PRO ZDRAVÉ OPALOVÁNÍ: 

1. Používejte vysoký filtr SPF30 nebo SPF50. Čím světlejší jste typ, tím silnější by měl být filtr.

2. Vybírejte krémy s minerálními filtry a BEZ nanočástic. Takové nabízí například řada Alphanova Sun.

3. Miminka a batolata do 3 let by vůbec neměla být vystavována přímému slunci. Chystáte-li se někam na dovolenou, UV obleček, apartní klobouček a přenosný stan by měl být běžnou součástí Vaší letní cestovní tašky.  A pokud chcete posedět v plážovém baru, určitě na svého drobečka použijte opalovací krém na miminka SPF 50 od francouzské firmy Alphanova. Protože i ve stínu to opaluje.

4. Voděodolný krém nebo sprej vydrží max 40 min. Myslete na to, opakujte aplikaci  pravidelně během koupání.

5. Nemusíte se každý den natírat od hlavy až k patě. Často stačí chránit exponované části těla - obličej, krk, ruce, nohy. Používejte selský rozum.

6. Nezdržujte se na přímém slunci mezi 11 - 15 hodinou. Inspirujte se u jižních zemí - dopřejte si po obědě odpolední siestu.

7. Čtěte složení produktů. Nebo si ho přečtěte alespoň jednou. Pro zajímavost.

8. Pečujte o svou pokožku i po opalování. Dopřejte si péči ve formě zklidňujícího gelu po opalování.

9. Sebelepší opalovací krém nenahradí prevenci. Choďte pravidelně na kontrolu mateřských znamének a pih.

10. Dopřejte svému tělu výživu a péči i zevnitř. Sklenice mrkvové a řepné šťávy denně vám dodá dostatek betakarotenu a opálení déle vydrží. Je sezona meruněk - ty jsou dokonalým zdrojem betakarotenu. 

11. Existují i další zdroje vitamínu D - najdete ho např. v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce. Je však důležité, aby se krávy i slepice pohybovaly volně na slunci. Vejce a mléko z masových chovů vám příliš živin nedodají.

Nezapomeňte si koupit správný opalovací krém  

Užijte si dovolenou!

 

Autor: Magdalena Lukášová

Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Tags Post