ADAPTOGENY. CO TO JE A JAK NÁM ULEVÍ OD STRESU?

ADAPTOGENY. CO TO JE A JAK NÁM ULEVÍ OD STRESU?

Říká se, že nepřežije ten, který je nejsilnější, a ani ten, který je nejchytřejší, ale ten, který se co nejrychleji dokáže přizpůsobit novým podmínkám. Dříve sloužil stres čistě k přežití. Dneska můžeme mít stejně pocity, ale stres nás akorát tak vyčerpává a přidá nějakou tu vrásku na čele. V přírodě existují rostliny, které dokáží zmírňovat negativní dopady stresu a posilovat tělo při zátěži. Podíváme se na ně.

Jak adaptogeny fungují a co jsou zač

Adaptogeny je souhrnný název pro léčivé rostliny, které dokáží podpořit organismus při zátěži a zmírnit tak negativní dopady stresu a vyčerpání. Je to soubor specifických látek, které se nachází pouze v některých léčivkách. Tyto rostliny pomáhají v organismu udržet rovnováhu, když jsme ve stresu a je toho na nás moc.

Stres byl dříve vyvoláván čistě v otázkách přežití, kdy tělo reagovalo buď útokem, nebo útěkem. Náš organismu má tuto reakci naučenou dodneška. Pokud nás něco dostane do stresu, tělo se automaticky hodí do módu “nebezpečí” a začne podle toho měnit své chemické prostředí. Z nadledvinek se začnou uvolňovat hormony adrenalin a kortizol, může se změnit i hladina krevního cukru a tlak. Tohle všechno jsme dříve potřebovali, bychom vyvinuli adekvátní reakci k nebezpečí, které se objevilo.

Dnes jsme naštěstí vystaveni stresu, který má pramálo společného se skutečným přežitím. Naše tělo ovšem v těchto případech nerozlišuje. Vyčerpané nadledvinky a rozházené krevní cukry s tlakem nejsou nic moc. V tomto případě přichází na scénu právě adaptogeny, jejichž látky chrání nadledvinky před vyčerpáním a obecně posilují organismus, aby se se zátěží mnohem lépe vyrovnal sám. Takový dobrý adaptogen se dneska náramně hodí při všech náročných obdobích, kdy jsme více vystresovaní. Ať už jsme na nervy z práce, ze změn nebo ze vztahů, adaptogen nám nenásilně pomůže vše lépe zvládnout, aniž by ovlivňoval jakékoliv další pochody v těle.

Jaké jsou nejlepší adaptogeny na trhu

Mezi nejpoužívanější rostliny s adaptogenními účinky se řadí ženšen pravý (panax ginseng), ashwagandha (vitánie snodárná, neboli withania somnifera), které se také říká indický ženšen, rozchodnice růžová (rhodiola rosea) a eleuterokok, neboli sibiřský ženšen (eleutherococcus). Mezi houby s vysokými adaptogenními účinky patří lesklokorka, neboli reishi, a housenice čínská známá jako cordyceps. Ať už sáhnete po jakémkoliv adaptogenu, budete se cítit méně schvácení a lépe všechno zvládnete. Adaptogeny v bio kvalitě nabízíme u nás na eshopu, bio ashwagandhu od Royal Green nebo vitální houby od MycoMedica spolu s jejich skvělou směsí MycoStress. Dále máme ženšenový čaj z pravého korejského ženšenu Kombe.


Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Tags Post

V této kategorii Vám poradí

Monika

Monika

+420 776 852 280

monika@milujubio.cz