Jsou mikroplasty problémem naší doby?

Jsou mikroplasty problémem naší doby?

Jsou mikroplasty ekologickou katastrofou 21. století? V tomto článku vám chceme pomoci tím, že vysvětlíme účinky mikroplastů na životní prostředí a přírodu; podíváme se, kde se v kosmetice objevují a co mohou udělat s našim zdravím.

Co přesně je mikroplast?

Mikroplasty jsou nejmenší plastové částice, nebo přesněji: pevné, nerozpouštěcí, syntetické polymery, které jsou definovány v řádu méně než 5 mm až 1000 nanometrů. Jisté je, že mikroplasty jsou obrovským ekologickým problémem, protože je nelze z vody odfiltrovat. Zároveň je naše spotřeba plastů v posledních letech příliš vysoká. V poslední době jsme již zaznamenali první změny, ať už jde o ekonomičtější používání plastových sáčků nebo skutečnost, že brčka na pití se již nevyrábějí z plastu. Ale...

Obsahuje přírodní kosmetika mikroplasty?

A co s tím uděláme? Než se pustíme do výhod certifikované přírodní a organické kosmetiky, nejprve několik obecných informací v této souvislosti: Rozlišujeme mezi dvěma typy mikroplastů, primárním a sekundárním mikroplastem.

* Primární mikroplasty jsou částice vyrobené pro použití, které jsou již menší než 5 mm, když vstupují do životního prostředí. Ty se často nacházejí v zubní pastě nebo kosmetice (obvykle jako exfoliační tělíska pro bělejší zuby nebo v pracích gelech a sprchových peelingech) - někdy také v dětských plenkách jako absorbérech. Ale kapalné plasty, které se používají jako zákal nebo pojiva, jsou také primárními mikroplasty.

* Sekundární mikroplasty vznikají rozpadem větších plastových dílů v procesu zvětrávání, včetně konvenčního plastového odpadu. Kromě slunečního záření zajišťují tento proces související s počasím zejména vlnové pohyby moře. Kromě toho vědci zjistili, že největší podíl sekundárních mikroplastů pochází z oděru široké škály pneumatik, a nikoli, jak se často předpokládá, z kosmetiky a textilu.

Nakonec však téměř nezáleží na tom, jaké druhy mikroplastů jsou přítomny nebo jak vznikly – oba typy zůstávají v moři po celá desetiletí a šíří se jeho proudem. Aby toho nebylo málo, částice se obtížně rozkládají a mají podobnou hustotu jako samotná voda.

V certifikované přírodní a organické kosmetice samozřejmě nenajdete žádné mikroplasty, ale například kvalitní rostlinné vosky.

Chcete-li okamžitě vědět, zda váš oblíbený kosmetický přípravek obsahuje mikroplasty nebo syntetické polymery v jakékoli formě, poskytneme vám přehled jeho názvů zde:

- Akrylátový kopolymer (AC)
- Akrylátový crosspolymer (ACS)
- Dimethiconol
- Methicone
- Polyamidy (PA, Nylon)
- Polyakryláty (PA)
- Polymethyl metakryláty (PMMA)
- Polyquaternium (PQ)
- Polyetylen (PE)
- Polyethylenglykol (PEG)
- Polyethylentereftaláty (PET)
- Polypropylen (PP)
- Polypropylenglykol (PPG)
- Polystyrény (PS)
- Polyuretany (PUR)
- Siloxany

Jak se poškozuje příroda?

Jednou z největších obětí utrpení je životní prostředí. Čistírny odpadních vod nemohou dostatečně odfiltrovat mikroplastové částice z odpadních vod, a tak se dostávají do našich jezer, řek a moří. Mikroplasty již byly detekovány v mikroorganismech (zooplankton), ale také v mušlích, červech, rybách a mořských ptácích. Problém je v tom, že zejména primární mikroplasty jsou často spíše lehké a často plavou na mořské hladině. Proto ji zabírají i malí tvorové, kteří však představují zdroj potravy pro ryby a mušle, a ty zase pro mořské savce, ptáky a také pro nás lidi - a tím se kruh uzavírá.

Dalším negativním aspektem v této souvislosti je, že plast působí jako magnet pro znečišťující látky v životním prostředí. Často je koncentrace stokrát vyšší než v mořské vodě. Důvodem jsou chemické a fyzikální vlastnosti plastu. Kromě toho obvykle již dostává chemikálie, a to ty, které byly přidány během výroby. Pokud pak zvířata jedí mikroplasty, automaticky absorbují tyto (další) znečišťující látky... a také lidé, pokud nejedí vegansky.

Snažme se šetřit plasty – kvůli životnímu prostředí!

Například se sprchovými gely od značky benecos v 950ml láhvi, kdy se vyrobí o 40% méně plastu ve srovnání se stejným množstvím produktu v tubách.

S refill dekorativní řadou od benecos se líčení stává ještě udržitelnějším. Přesně 29 723 možností z nich dělá dokonalého partnera pro make-up na vaší straně; pro každé roční období, každou příležitost a každou náladu! Ať už se jedná o tvářenku, pudr, rozjasňovač nebo oční stíny – paletu můžete (znovu) vybavit tak často, jak budete chtít, a přizpůsobit ji svým individuálním potřebám.

Nejnovější řada benecos sprchových gelů a šampónů v rodinném balení, je dodávána ve stylových rPET lahvích, které jsou při objemu 500 ml dvakrát větší než většina konvenčních obalů.

Sklo místo plastu v péči od GRoN. Dekorativní řada také ušetří přibližně 70 % plastů ve srovnání s alternativními obalovými materiály díky zvýšenému používání papíru. Například tvářenka v papírovém obalu, pouze víčko patří do plastu.

Dekorativní kosmetika Couleur Caramel ve všech nových obalech nyní používá PLA, bioplast na 100% rostlinné bázi. PLA je bioplast získávaný z přírodního fermentace netransgenního (geneticky neupraveného) kukuřičného škrobu. Je plně biologicky odbouratelný a může být také recyklován nebo použit jako kompost.

GRoN

Jsou mikroplasty zdraví škodlivé?

Jak již bylo zmíněno výše, mikroplasty absorbujeme mnoha různými způsoby. Od běžné kosmetiky až po potraviny (ryby a maso), ale také ve vzduchu je někdy více či méně velké množství. Předpokládá se, že každý člověk denně konzumuje mikroplasty přibližné velikosti kreditní karty.

Jakmile jsou malé plastové částice v našem těle, uvolňují znečišťující látky, jako jsou změkčovadla nebo bisfenol A, které mohou mít karcinogenní účinek. Vědci také zjistili, že mikroplasty mohou poškodit buněčné stěny. Laboratorní testy navíc prokázaly, že částice mohou proniknout do lidské placenty, což bylo potvrzeno v roce 2020.

Bez ohledu na to, zda se držíte certifikované přírodní a organické kosmetiky:

* vyhněte se / redukujte plastový odpad

* pokud je to možné - mějte s sebou tašku na nákup 

* třiďte odpadky 

* detoxikujte pravidelně tělo od škodlivých látek (toxinů, těžkých kovů,..) -pijte např. celerovou šťávu, tajnou zbraň, pokud jde o boj se zdravotními problémy vyvolanými životním prostředím

* vyhněte se pití vody z vodovodu, kdykoli je to možné, a pořiďte si vodní filtr

* používejte přírodní prací a mycí prostředky, které nezatěžují životní prostředí.

Evropská unie v současné době připravuje legislativní řešení, které by omezilo používání mikroplastů.

Každý krok se počítá, bez ohledu na to, jak malý může být ve vašich očích. Dělejmě přírodě, životnímu prostředí a sobě velkou laskavost!

Doporučené články

Kategorie

Oblíbené články

Poradíme vám

Monika

make-up a péče o pleť

+420 776 852 280

monika@milujubio.cz


Radim

pánská kosmetika, Urtekram, Flora Natura, koloidy, BioMat

+420 606 057 456

radim@milujubio.cz


Marcela

+420 606 057 455

info@milujubio.cz