Co pomáhá proti spálení sluncem? Prevence a léčba

Co pomáhá proti spálení sluncem? Prevence a léčba

Se silným UV zářením rychle hrozí spálení sluncem – a to je nebezpečné. Co pomáhá proti spálení sluncem a jak nejlépe zabránit červené kůži?

V zásadě je sluneční záření pro naše tělo nezbytné, potřebujeme ho například k výrobě vitamínu D. Opálení však není známkou zdraví, ale ve skutečnosti výsledkem obranného boje: ultrafialové paprsky slunce, nazývané UV záření, automaticky spouštějí dva mechanismy, kterými se lidské tělo snaží chránit.

- Na jedné straně kůže tvoří silnější vrstvu (lehké mozoly) na svém povrchu po dobu dvou až tří týdnů, takže může proniknout méně záření.

- Druhý ochranný mechanismus je tvořen endogenním barevným pigmentem – melaninem. Toto barvivo vzniká, když UV-B paprsky zasáhnou kůži. Leží nad jádry pokožky a chrání před energií UV záření. Takže to, co je běžně ceněno jako opálení, je ve skutečnosti ochranná reakce pokožky.

Ve skutečnosti není tak těžké projít létem se zdravou kůží, pokud budete dodržovat několik pravidel. Pokud je kůže již spálená, pomůžou domácí prostředky, přípravky k tomu přímo určené, voda nebo v nejhorším případě léky.

Domácí prostředky na spálení sluncem

Mírné spálení sluncem může být ošetřeno studenými obklady: namočte čistý ručník nebo bavlněný hadřík do studené vody a položte jej na postižené oblasti pokožky asi na čtvrt hodiny. Opakujte několikrát podle potřeby. Pokud máte na zádech spáleniny, můžete také namočit tričko do studené vody a obléknout si ho.

V případě silnějšího spálení sluncem si můžete udělat tvarohový zábal, ale nepokládat hmotu přímo na kůži. Naplňte tvarohem bavlněný hadřík a položte jej na kůži. Dokonce i v případě spáleniny s puchýři by přímý kontakt s tvarohem příliš dráždil pokožku.

Chladivý gel z aloe vera přináší úlevu

Aloe vera se dlouhodobě používá jako léčivá rostlina. Šťáva z rostliny má uklidňující účinek na mírné spálení sluncem. Chcete-li použít čerstvou rostlinku aloe, podélně rozřízněte list a umístěte vnitřek gelu přímo na kůži. Pokud doma nemáte rostlinu, pomůže vám také chladící gel z aloe vera od Urtekramu. Tento gel je oblíbený při nejrůznějších kožních problémech a poraněních, kdy pomáhá stahovat a rychle hojit. Pleť regeneruje, vyživuje a urychluje hojení ran. Urtekram Aloe vera gel je navíc obohacen o kyselinou hyaluronovou a hexapeptidy, které napomáhají stimulovat tvorbu kolagenu a elastinu v pleti.

Kokosový olej jako péče

Víte, že kokosový olej je vhodný nejen na vaření, ale také vyživuje pokožku? Pokud pečlivě aplikujete kokosový olej nebo přípravky na tělo s obsahem kokosu na spálené oblasti pokožky, může to podpořit její hojení. Díky vyššímu obsahu vitamínu E se snadněji vstřebává do pokožky, aniž by zanechal mastný film. Vyzkoušejte osvěžující kokosovou řadu na bázi kokosového oleje od Urtekramu.

Dalším úžasným a rychlým pomocníkem je regenerační krém od italské značky Argital z heřmánku, řebříčku a měsíčku. Ten pomáhá zklidnit zarudnutí pokožky způsobené sluncem, teplem, potem nebo mořskou vodou. Křemík obsažený v zeleném jílu posiluje jeho zklidňující účinky. Heřmánek a řebříček obsahují azulen, který je známý pro své protizánětlivé a zklidňující účinky na podrážděnou pokožku. Podporuje přirozenou obranyschopnost a detoxikaci, má hojivé a regenerační účinky. 


Spálení sluncem je bohužel mnohem víc než dočasné bolestivé zarudnutí kůže, protože tělo nezapomíná ani na jednu z nich. O desetiletí později se z ní může vyvinout rakovina kůže.

Ale můžete si vychutnat slunce a nebudete litovat, pokud se budete držet těchto jednoduchých pravidel:

- Pomalu zvykejte pokožku na slunce.

- Nepřehánějte to s opalováním.

- Používejte vhodný opalovací krém s přiměřeným UVA/UVB faktorem - například přírodní opalovací přípravky Alphanova jsou skutečnou zdravou a ekologickou alternativou ochrany pokožky. Zároveň chrání moře, oceány, mořské živočichy a korálové útesy!

- Nezapomínejte na péči po opalování - výborný je chladivý gel po opalování od Alphanova Sun. Nabízí složení na bázi organické šťávy z aloe vera. Osvěžuje, zklidňuje a intenzivně hydratuje pokožku, nelepí a snadno se vstřebává

- Chraňte se před přílišným zářením vhodným oblečením.

- Po spálení sluncem pijte hodně vody, kůže ztratila hodně tekutiny.

- Nevracejte se na slunce příliš brzy a chraňte spálené oblasti pokožky vzdušným oblečením.

Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Poradíme vám

Monika

make-up a péče o pleť

+420 776 852 280

monika@milujubio.cz


Radim

pánská kosmetika, Urtekram, Flora Natura, koloidy, BioMat

+420 606 057 456

radim@milujubio.cz


Marcela

+420 606 057 455

info@milujubio.cz