Jak dlouho vydrží opalovací krém a kdy poznat, že je čas na nový?

Jak dlouho vydrží opalovací krém a kdy poznat, že je čas na nový?

Každý rok vás možná napadá stejná otázka: Můžu používat opalovací krém z předchozího roku? Jak dlouho vlastně vydrží opalovací krém? Naše odpovědi a tipy vám pomohou zajistit optimální ochranu před slunečním zářením.

Dostatečná ochrana před sluncem je důležitá nejen na dovolené na pláži, ale i nyní na začátku léta a to téměř kdekoliv, kde jsme vystaveni slunci, protože naše pokožka může být stále málo opálená, a tím pádem i obzvláště citlivá.

Jak dlouho vydrží neotevřený opalovací krém?

Neotevřený opalovací krém má obecně delší trvanlivost než otevřený. Doba, po kterou neotevřený opalovací krém vydrží, se může lišit v závislosti na různých faktorech, včetně složení produktu a způsobu skladování. Obecně platí, že neotevřený opalovací krém by měl být funkční a účinný alespoň 24 - 30 měsíců od data výroby. Nicméně, je vždy dobré pečlivě sledovat informace uvedené na obalu a dodržovat pokyny výrobce. Proto, pokud máte krém z loňského léta, který ještě nebyl otevřený, můžete jej použít.

SPF nebo účinnost se nesnižuje u takových opalovacích krémů, které ještě nebyly v kontaktu se vzduchem. Takže pokud neotevřete krém až rok po jeho zakoupení, produkt bude stále poskytovat stejnou ochranu před sluncem.

Jak dlouho vydrží otevřený opalovací krém?

Jakmile je krém otevřen, má kratší trvanlivost. Každý opalovací krém má symbol malé otevřené nádoby s trvanlivostí vytištěnou na zadní straně. Například je uvedeno "12M", což znamená, že sluneční ochrana má trvanlivost nejméně dvanáct měsíců po otevření.

Často má však opalovací krém delší trvanlivost, takže jej můžete zcela vyčerpat. Předpokladem je, že krém nebyl vystaven nadměrnému teplu, například nebyl umístěn přímo na slunci nebo uložen v autě uprostřed léta.

Obecně se doporučuje, aby opalovací krémy nebyly vystavovány příliš velkému teplu.

Jak poznat, že je "čas" na nový?

Pokud má váš krém některou z následujících abnormalit, měli byste ho vyhodit a koupit nový:

- Změna konzistence: Pokud se konzistence opalovacího krému dramaticky změnila od původního stavu, například se rozdělil, oddělil nebo zhoustl, může to být známka jeho degradace.

- Změna barvy nebo vůně: Pokud opalovací krém změnil barvu, například získal nezvyklý odstín, nebo pokud má neobvyklou nebo nepříjemnou vůni, může to naznačovat, že je čas pořídit si nový.

- Datum expirace: Je důležité pečlivě sledovat datum expirace na obalu opalovacího krému.

- Podráždění pokožky: Pokud opalovací krém způsobuje podráždění pokožky, jako jsou zarudnutí, svědění, pálení nebo vyrážky, je pravděpodobné, že již není vhodný k použití.

Víte, že pokud používáte opalovací krém správně tj. doporučené tři až čtyři polévkové lžíce krému pro celé tělo jako dospělý, váš opalovací krém by měl být spotřebován během "sluneční sezóny"?

Je starý opalovací krém karcinogenní?

Před několika lety francouzští a američtí vědci zjistili, že oktokrylen s UV filtrem, který se nachází v mnoha opalovacích krémech, může tvořit látku benzofenon. A že obsah benzofenonu v opalovacích krémech může časem prudce stoupat. Problém? Benzofenon je považován za pravděpodobně karcinogenní. Látka je také podezřelá z toho, že působí jako hormon.

Proto doporučujeme se takovým opalovacím krémům vyhnout a dát přednost těm, které mají přírodní složení a obsahují bezpečné UV filtry.

Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Poradíme vám

Monika

make-up a péče o pleť

+420 776 852 280

monika@milujubio.cz


Radim

pánská kosmetika, Urtekram, Flora Natura, koloidy, BioMat

+420 606 057 456

radim@milujubio.cz


Marcela

+420 606 057 455

info@milujubio.cz