Hennové barvy mají spoustu úžasných vlastností. Vlasy nepoškozují, ale naopak dodávají lesk, zpevňují a udržují zdravou i pokožku hlavy. Pokud byste si chtěli představit, jaké odstíny od hennových barev můžete očekávat, tak si zkuste představit barvy podzimního lesa. Přírodní barvy jsou přírodní a díky tomu mají omezenou škálu odstínů. Tyto nedostatky ale bohatě vyváží zdravé a krásné vlasy, jen musíte vědět, co od přírodního barvení můžete očekávat.
Je přírodní barva na vlasy to samé, co chemická barva?
Henna jako barva na vlasy má spoustu výhod, nicméně pokud si někdy pokládáte otázku, jestli se hennovými barvami dají plně nahradit ty chemické, tak odpověď zní ne. Henna barví specificky a má svá specifická použití.
Z přírodní barvy jednoduše nevytřískáte to samé, co z barvy chemické. Chemická barva otevírá vlas a vaše vlastní pigmenty nahrazuje svými. Díky tomu chemickou barvou můžete přebarvit téměř jakýkoliv vlasy na jakýkoliv odstín. S hennovými barvami tohle neuděláte.
Přírodní barvy jsou směsí bylin a vlas pouze obalují. Představte si to následovně. Chemická barva udělá z vašeho vlasu něco jako bílý papír, na který, když namalujete barevnou čáru, tak bude čistá a jasná. Přírodní barva si vezme váš barevný základ, který už máte, tedy např. nejrůznější odstíny hnědého papíru, a na ten nanese barevnou vrstvu. Jistě už vám svítá, že barevný výsledek v druhém případě bude jiný, než ten první s chemií.
Vydrží přírodní barva na vlasech stejně dlouho jako ta chemická?
Chemická barva je permanentní, ta přírodní dočasná a postupně se vymývá. I tak ale u přírodní barvy vždy počítejte s nějakými barevnými rezidui, dočista se vymyje málokdy. Přeskakovat mezi chemickou a přírodní barvou se tudíž moc nedá, protože navzájem vylučují své barvící schopnosti. Proto je lepší si to promyslet a pak v tom nějakou chvíli pokračovat.
Co dělat, když mám na hlavě chemickou barvu, a chci si dát tu přírodní?
Počkejte minimálně 4 - 6 týdnů, než začnete s novým barvením. Odbarvené blondýnky by se měly přírodním barvám raději vyhnout, ostatní si dávají pozor především u míchání barvící pasty, protože to velice ovlivní výsledný odstín. Obecně pro zrzavo červené odstíny se barvící pasta dělá s kyselým pH, horkou vodou o 90°C a nechává se chvíli odstát. Pro jakékoliv studené, hnědé a tmavé odstíny se směs dělá zásaditá, s vodou max o 50°C a dává se na vlasy okamžitě. Je to z důvodu, že jednotlivé barvící bylinky uvolňují pigmenty za jiných podmínek, takže pokud si hennovou pastu matláte vždycky stejně, je jasné, že výsledek u různých odstínů není takový, jaký byste si představovali.
Svůj oblíbený odstín chemické barvy si jednoduše vyberu v přírodní variantě a budu se barvit pořád stejně. Ano?
Ne. Pokud si vlasy chemickou barvou zesvětlujete, s přírodní můžete pouze podpořit váš přirozený odstín, nebo si vlasy ztmavit. Pokud používáte nějaký výrazný/šílený/jásavý chemický tón, s hennovými barvami docílíte pouze přirozených odstínů. Přírodní barvy dokáží dobře nahradit především červeno zrzavé a hnědé odstíny barev. Umělé blondýnky a černovlásky se budou muset přiblížit více ke své přirozenosti.
Na co jsou teda blond henny?
Henna vám blond vlasy neudělá. V přírodních barvách jsou pouze byliny a ty neodbarvují. Odbarvené blondýnky se tak na přírodní barvě musí smířit se svým přirozeným odstínem a ten podpořit. Hennové barvy v odstínech blond jsou určené přirozeně blonďatým vlasům, které nezesvětlují ani příliš neztmavují, pouze dodají lesk a medový nádech.
Začne henna barvit hned?
Přírodní barvy vlasy barevným pigmentem obalují, tudíž může chvilku trvat, než se na povrchu vlasu udělá slušná barevná vrstva, která bude intenzivní. Může se vám proto u prvního barvení s hennou stát, že to nebude na vašich vlasech téměř vidět. Čím déle a čím častěji se ale budete barvit, tím budou vlasy chytat větší lesk a intenzivnější odstín. Rozdíl také zaznamenáte na kvalitě svých kadeří.
Nakonec henna je i obecně levnější než chemické barvy na vlasy, takže je to skvělá volba pro ty, kteří hledají cenově dostupnou barvu!