Druhy make upů a pudrů. Jak se v nich vyznat?

Druhy make upů a pudrů. Jak se v nich vyznat?

Kompaktní make up, minerální make up, kompaktní pudr nebo klasický pudr? Jaký je mezitím rozdíl? A proč bych si měla pořídit BB krém, jak se liší od CC krému a co to má společného s make upem? Firmy s dekorativní kosmetikou se předhání a snaží co nejvíce vyhovět zákaznicím. Kombinují, vylepšují a vymýšlí nové vychytávky, takže na výběr máme opravdu hodně. Možná až moc pro někoho, kdo používá hlavně řasenku a nějaký ten zabarvený balzám na rty. Jak se od sebe všechny ty produkty liší a čím nám bude každý kousek prospěšný?

Jako první se hlásí o slovo BB krém. Následuje totiž hned po klasickém krému

Všechna ta malovátka, o kterých se tu dnes budeme bavit, mají za úkol nějakým způsobem sjednotit tón pleti tak, aby vypadala dobře, svěže a s jednotnou barvou bez flíčků, začervenání či jiných barevných skvrn. Tyto pleťové produkty dekorativní kosmetiky se od sebe liší obsahem pigmentů a tím, jestli jsou sypké, nebo tekuté. Podle toho, jak moc chceme zakrýt naši přirozenou pleť, vybíráme mezi BB krémem, CC krémem a make upem. A podle toho, jestli máme pleť spíše sušší, nebo mastnější, vybíráme formu tekutou, či sypkou.


BB krém je odvozený od názvu Beauty balm, tedy zkrášlující balzám. Má ze všech krycích produktů nejnižší obsah pigmentů a navíc složení udělané tak, aby to spíše připomínalo hydratační krém. Úkol BB krému není něco zakrýt. Pokud se zlobíte, že jste si koupily BB krém s tím, že to bude lehký neviditelný make up, který ale tzv. “nic neudělal”, věřte, že je to přesně to, co má dělat. BB krém má opravdu pouze lehce sjednotit tón pleti a dodat jí zdravý nádech. Pokud máte nějaký ten pupínek nebo výraznější místo, je potřeba spolu s BB krémem použít i korektor. BB krém je vhodný pro ty, které mají pěknou pleť nebo ji netouží nějak víc zakrývat. Většinou není na pleti moc cítit a je vhodný na každodenní použití bez nepříjemného pocitu masky či nepřirozenosti.

Další na paškálu je CC krém. Kamarádí se víc s make upem

CC krém v překladu znamená Cover cream, tedy krycí krém. CC krémy mají vyšší obsah pigmentů než BB krémy a svým použitím se už blíží make upům. Na rozdíl od make upů ale ještě pořád obsahují složky, které byste našly spíše v kvalitním krému. CC krém je vhodný na dny, kdy chceme vypadat krásně, šťavnatě se sjednocenou pletí. Většina CC krémů má totiž “krémovitější” konzistenci s hydratačním efektem.

Teď konečně make up, ale který?

Připomínáme, že i v make upech najdete kousky, které jsou lehké, neviditelné a velice příjemné. A stejně tak mezi BB krémy se dá najít hutná krycí záležitost, která leckteré make upy strčí do kapsy. To bychom se ale nikam nedostali, takže si řekneme, jak to podle definic má opravdu být.


Tekuté make upy jsou asi tím nejpoužívanějším produktem v dekorativní kosmetice. Jejich široká škála a značný výběr nám umožňuje sáhnout po takovém, který bude dělat přesně to, co potřebujeme. Oproti této klasice se však můžeme setkat i s make upy, které mají v názvu něco navíc a které se od tekutých liší, i když většině není moc jasné jak a proč.

Minerální make up je make up a pudr v jednom se středním krytím

Minerálním make upem se nazývá sypký make up. Je vytvořen převážně z rozemletých minerálů/slíd, proto ten název. Je to make up a pudr v jednom, rozhodně se tyto produkty už dalšími práškovými produkty nezatěžkávají. Z toho důvodu mají také maximálně střední krycí schopnost. Aby minerální make up na pleti vypadal hezky, je třeba ji dobře připravit, protože tyto make upy se nemusí hodit pro každou pleť jen proto, že dotyčná nemá ráda ty tekuté kvůli pocitu masky. Jako každý prášek, i tyto make upy do sebe nasávají přebytečnou vlhkost a mastnotu. Pokud máme pleť suchou se šupinami, může se stát, že nám minerální make up nebude vyhovovat. Oproti tomu majitelky mastnější či smíšené pleti budou skákat radostí do stropu, protože je to udrží matné s lehkým pocitem. V každém případě je potřeba před použitím takového make upu pleť dobře namazat.


A kompaktní make up? Mazlavý a vysoce krycí

Kompaktní make upy najdete většinou v klasické pánvičce. Na první pohled to může vypadat jako pudr, ale když do toho sáhnete, produkt je mazlavý. Tyto make upy mají jednu výhodu a to velice vysokou krycí schopnost. Pokud tedy máme problematickou pleť a chceme ji co nejvíce zakrýt, mazlavé kompaktní make upy budou pro nás to pravé. Většina těchto make upů na pleti jakoby uschne, pleť nezůstává mastná, je ale třeba pro zafixování nějaký ten pudr použít, pokud chceme, aby se celý den make up nikam neposouval.

Minerální pudr, kompaktní pudr a sypký pudr. Rozlišení není složité

Základní funkcí pudru je primárně zafixovat make up. Nemá nic zakrývat, ani nemá nahrazovat make up. Slouží pro zmatnění a aby vše zůstalo na místě. Vybíráme si v tomto případě především formu, která nám bude nejvíce vyhovovat. Sypký pudr je v sypké formě. Většinou se s ním výborně pracuje doma, na cestování může být méně pohodlný. Oproti tomu kompaktní pudr najdeme v pánvičce v pevné formě. Záleží čistě na našich osobních preferencích a s čím se nám lépe pracuje. Pokud narazíme na minerální pudr, výrobce se nám snaží říct, že místo konvenčně používaných nudných prášků ve svém pudru použil větší množství rozemletých minerálů, a tudíž by měl tento produkt být pro naši pleť prospěšnější. Barvu pudru vždy vybíráme podle barvy našeho krku tak, aby byl co nejméně vidět. A co transparentní pudr? Ten nám říká, že nijak nemění barvu naší pleti ani make upu a že slouží hlavně na zafixování a zmatnění.

Už jsme si jistější, co který produkt znamená, a víme, po čem se příště v obchodech pídit? Velkým předsudkem v používání dekorativní kosmetiky je, že máme dojem, že to musí být vidět a na naší pleti cítit. Tak to ovšem není. Make up má primárně podtrhnout to, co je na nás krásné a nemá nás nijak obtěžovat. Proto se nebojte víc zkoušet, časem totiž člověk vždycky narazí na to, co mu opravdu sedí.

Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Tags Post