PŘÍRODNÍ DEODORANTY. JAK VYBRAT TEN FUNKČNÍ?

PŘÍRODNÍ DEODORANTY. JAK VYBRAT TEN FUNKČNÍ?

Jak si vybrat přírodní deodorant tak, aby vám fungoval? Pokud jste z téhle bio změny ve svém životě spíše zklamaní a máte pocit, že bio deodoranty prostě fungovat nebudou, jen jste
sáhli po produktu, který nebyl určený vám. Poradíme vám, jak jednoduše vybrat přírodní deodorant, aby držel a fungoval.

Jak vybrat přírodní deodorant

Chápeme, že pokud se dostanete k regálu s přírodními deodoranty, jde vám ze všeho asi hlava kolem. Každý výrobce si svůj produkt vychválí do nebes a vy nevíte, po čem sáhnout. Většina vybírá deodoranty podle vůně. Je to pravděpodobně podložené domněnkou, že když nechci zapáchat, tak si vyberu něco, co bude vonět za mě.  Zamysleli jste se ale nad tím, jak předejít tomu, aby se zápach vůbec vytvářel? Podíváme se na začátek problému, abychom pak nemuseli řešit následky, co říkáte.

Antiperspirant vs. deodorant. Konvence vs. příroda 

Antiperspirant zabraňuje pocení, deodorant zabraňuje zápachu. V přírodní kosmetice antiperspiranty nenajdete jednoduše proto, že žádný výrobce přírodní kosmetiky nesouzní s myšlenkou, že když ucpu chemií potní žlázy a vyřadím je tak z provozu, že jde o zdravou záležitost. Spolu s antiperspiranty se ale nemusíme vzdávat toho, že budeme celý den svěží. Když půjdeme na úplný začátek, onen nežádoucí odér v podpaží způsobují bakterie, které ho produkují. Pot sám o sobě cítit není!

Je pravda, že v podpaží a intimních místech máme jiný druh potních žláz, než na zbytku těla. Na těchto místech se proto na kůži přirozeně vyskytují bakterie, které se tímto potem živí. A tyto bakterie následně opravdu nevoní. Pokud chceme zabránit tomu, abychom v těchto místech byli cítit, je potřeba zaměřit se na ony bakterie a udělat jim čáru přes rozpočet. Jak?

Přírodní deodorant vybíráme podle účinné složky 

Každý deodorant může být směsí úplně jiných složek, takže není divu, že si pak u výběru drbeme hlavu. Vůni tady úplně pominu, protože ta není podstatná, a hlavně každému voní něco jiného. My se na začátku našeho výběru musíme zaměřit na hlavní účinnou složku našeho deodorantu a srovnat si, jestli mi to bude stačit, nebo ne. Žádné nervy, ty složky jsou jen tři a ve složení je s námi objevíte lehce.

Jaké jsou tři hlavní účinné složky v přírodních deodorantech? 

Tyhle tři účinné složky také krásně korespondují s tím, jak moc se jedinec potí. Pokud se potíte hodně, musíte sáhnout po úplně jiných produktech než někdo, kdo se potí málo. Nehledě na oblíbenou vůni, kterou občas prostě musíme vystřídat za něco funkčnějšího.

Jedlá soda pro silně potivé 

Jedlá soda je z přírodních složek v deodorantech ta úplně nejsilnější ze všech. Účinně zabraňuje množení bakterií a na kůži vytváří chemické prostředí, ve kterém se jim naštěstí blbě žije. Výhodou deodorantu s jedlou sodou je to, že to opravdu vydrží celý den bez zápachu, nevýhodou může být, že jedincům s citlivější kůží tato složka nemusí vyhovovat. 

Jedlou sodu ve složení najdete pod názvem “soda bicarbona”. Když ji najdete ve složení na prvním místě, bude to ideál. To znamená, že jí tam je dostatečné množství na to, aby to něco dělalo. Čím dále ji ve složení najdete, tím méně jí bude a tím hůře to celé bude fungovat. Deodoranty na bázi jedlé sody většinou najdete ve formě tužšího mazacího krému. Většinou i na prstech po natření droboulinké krystalky sody ucítíte.

Kamenec pro středně potivé 

Určitě už jste na tento zázračný kus šutru někde narazili. Muži to dřív běžně používali po holení, protože kamenec dezinfikuje a zatahuje, což je pro nás to zajímavé a zásadní. Kamenec je přírodní minerál, který se prodává v čisté formě. Je to kus pevného minerálu/kamene, který se před použitím musí pod kohoutkem namočit vodou, abychom si ho mohli tzv. vetřít do podpaží. Deodoranty s kamencem plně vyhovují těm, kteří se potí “tak nějak normálně”. Kamenec najdete v obchodech zaprvé v čisté tuhé formě, jejíž výhodou je to, že nemá vůbec žádnou vůni, takže se netluče s parfémem. Zadruhé ho můžete najít rozpuštěný v deodorantech s tekutou konzistencí. Kamenec najdete ve složení jako “ammonium alum” nebo “potassium alum”. Častokrát deodoranty s touto složkou nesou název crystal, krystal, krystalový, s krystalem apod. 

Deodoranty s tekutým kamencem najdete hlavně v těch od Urtekramu s označení “deo crystal”. Je to např. ten s matchou, aloe vera, limetkou nebo růží.

V poslední době se do této kategorie také začínají řadit také deodoranty na bázi zinku, který ve složení najdete pod názvem “zinc oxide”. Jak kamenec, tak zinek jsou velice vhodné pro citlivou pokožku. Deodoranty se zinkem jsou např. ty od Benecos. Mají jemné složení s aloe vera šťávou a bylinkami jako je lípa, měsíček nebo kopřiva u meruňkové varianty.

Do této kategorie můžeme zařadit spoustu složek. Většina z nich jsou pečující, voňavé a šetrné k citlivé pokožce a stačí lidem, kteří se přes den zas tolik nezpotí. 

Mezi byliny, které zabraňují pocení, řadíme především šalvěj, která je těmito účinky vyhlášená. Deodorant se šalvějí je tak vždycky lepší než bez ní. Dále nám poslouží také přírodní látky jako je propolis nebo koloidní stříbro. 

Deodoranty s propolisem jsou např. ty od značky GRN. Šalvěj obsahuje Deo spray aloe od Benecos. Mezi nápomocné éterické oleje řadíme všechny, které mají antibakteriální účinky. Vyhledáváme proto především tea tree, citrusy a hřejivější složky jako tymián nebo hřebíček. Pokud byste hledali něco květinového a voňavého, poslouží vám Urtekram Morning haze, coconut nebo levandule. 

Když víte, podle čeho vybrat přírodní deodorant, určitě vám nějaký padne do oka. Pořiďte si na léto něco, co vás ochrání a zároveň přispěje k vašemu zdraví.


Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Poradíme vám

Monika

make-up a péče o pleť

+420 776 852 280

monika@milujubio.cz


Radim

pánská kosmetika, Urtekram, Flora Natura, koloidy, BioMat

+420 606 057 456

radim@milujubio.cz


Marcela

+420 606 057 455

info@milujubio.cz