Moderní zimní rituály – pro duši i pro imunitu

Moderní zimní rituály – pro duši i pro imunitu

Možná každý podzim cítíte potřebu se na všechno „vykašlat“ a zrovna v tomhle období to tak úplně nevychází. Zalézt si, odpočívat a mít klid! by mohlo být mnohem výstižnější vyjádření vnitřního rozpoložení než “ANO, šéfe, pojďme se připravovat na Vánoce...”. Podzim byl v dřívějších dobách považován za období očistných rituálů, klidu a vnitřního ticha, aby si tělo i duše mohli před novým růstem odpočinout a nabrat sílu. Víte, odkud pochází ty nejoblíbenější podzimní a zimní rituály a co nám mají opravdu přinést?

Něco pro imunitu...

Vlastně to není zas až tak zvláštní. Už v antickém Řecku střídali různé teploty vody pro lepší prokrvení svalů a celkové vzpružení odolnosti. A co teprve v našich podmínkách – udělat si ledovou koupel v zimní řece. Tělo dostane šok a začne pracovat na plné obrátky. Imunita se probere z letargie, termoregulace naskočí a kůži budete mít pevnou jako hroch.

Elementem zimy je voda se svou tajemnou a všepohlcující mocí.

Jenže koupel v ledové vodě není brána za úplně nejoblíbenější zimní kratochvíli. Tahle cesta k lepší imunitě se dá zkrátit a naštěstí se nejedná o žádnou “novinku na trhu”. V tradiční čínské medicíně jsou od pradávna byliny a vitální houby číslem jedna, a ne úplně náhodou. Komplexně posilují vitalitu jak tělesnou, tak duševní. Nejznámějšími houbami (doplňkem stravy) jsou například Reishi, Cordyceps, Hlíva ústřičná a další. Medicinálním a vitálním houbám se kvůli svým léčivým účinkům přezdívá „dary od Boha“. Už staří Číňané věřili, že fungují jako elixír života.

Vykuřovadla a egyptské povznášení ducha

Emocionální a mentální nečistoty. Jsou vůbec nějak vidět? Ne? Takže neexistují? Kéž by to tak bylo! Už se vám někdy stalo, že jste v ložnici (nebo kdekoli jinde ve svých domovech) větrali i v té největší zimě a stejně to „nějak nebylo ono“? Stále jste měli dojem, že je ten prostor pořád tak nějak „zvláštní“? Emocionální a mentální nečistoty se totiž dokáží, jak dehet přilepit na stěny a tam “neviditelně oxidovat“ a působit na nás. Co s tím? „Dým“ na to!

Už ve starověkém Egyptě si dávali velmi záležet, aby před přechodem do jiného světa náležitě připravili nejen tělo, ale hlavně duši. Pomocí vykuřovadel a vonných esencí očistili ducha, prostor i svou mysl. Dým na sebe dokáže navázat“ špatné energie“ a vůně bylinek zase krásně povznáší. Mezi nejoblíbenější očistné a povznášející esence patřil a stále patří santal, kadidlo, cedr, šalvěj nebo myrta.

5 esenciálních olejů pro očistu a zklidnění mysli i prostoru

Santalové dřevo – esenciální olej ze santalového dřeva má dřevitou, hlubokou a zároveň jemnou vůni. Má především zklidňující účinky. Ulevuje při nespavosti, napětí a depresi.

Kadidlo – pryskyřice z kadidlovníku je tím nejlepším, po čem můžete sáhnout, když chcete očistit sebe i prostor. Jeho meditativní kořeno – balzámová vůně pročišťuje a také uleví nervům.

Cedr – cedr jako strom je považován na východě za svátost. Jeho příjemná sladce dřevitá vůně s kafrovým nádechem posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku. Kousek cedrové kůry nosí v Rusku jako ten nejcennější ochranný talisman.

-   Šalvěj – bílá šalvěj dokáže z prostoru pochytat všechno špatné, co tam neviditelně „škodí“ a co potřebujete vyšoupnout za dveře. Mimo jiné posiluje imunitu a paměť.

-   Myrta – tato kafrovo – eukalyptová vůně uvolňuje dýchací cesty, má jemné zklidňující účinky a hodí se i pro děti.

Aromaterapie: čichni a buď zdráv!

Účinky aromaterapie a působení bylin byste našli napříč všemi zajímavými kouty světa. Římané a jejich posedlost vůněmi a zkrášlující olejíčky; starověké Řecko, kde už Hippokrates studoval účinky esenciálních olejů na zdraví; Čína a východ obecně s aromatickými dřevinami a vonnými tyčinkami; Francie a jejich parfémy…

To všechno má působit nejen na náš nos, ale také na psychiku a tělo. Rostliny používají esenciální oleje na svou ochranu nebo k nalákání hmyzu. S lidským tělem je to dost podobné. Vůně pronikne až do vývojově nejstarších částí mozku a spustí jednoznačný signál. Aromaterapie je tu od toho, aby nás vůně léčily. Na duši i na těle.

Jaké esence si v zimním období vybrat? Zaprvé ty, které čistí prostor od virů a bakterií, a zadruhé ty, které přináší dobrou náladu.

1) Esence, které čistí prostor od virů a bakterií a které uvolňují horní cesty dýchací – skvělá je ravitsara, tymián, eukalyptus nebo borovice.

2) Povzbuzující esence pro dobrou náladu – hlavně citrusy jako pomeranč, bergamot nebo mandarinka. Také ylang nebo geranium.

Náš tip: Zkuste si napařit obličej. Není nic příjemnějšího než se ponořit do květin. Do lavoru nalijte horkou vodu a přimíchtejte květiny či květinové esence a bylinky. Poté se nad lavor nakloňte a inhalujte.

Svíčky a slavnost světel – Lucie

Kdy jindy než na podzim a okolo Vánoc si zapálit svíčku? Ideálně vyrobenou z přírodních surovin. Ponořit se do jejího hřejivého světla a spolu s temnotou venku zahnat i trochu té temnoty na duši. Třináctého prosince v severských zemích chodí celá procesí dívek oblečených v bílých šatech, s červeným páskem a se světelnou korunou na hlavě. Lucie.

V těch nejkratších dnech v roce, které přichází právě v půli prosince, si svátkem Svaté Lucie lidé připomínají, že i ten nejtemnější den jednou skončí. Zpěv děvčat se nese nocí a všude plápolají zapálené svíčky. To mihotavé, ale hřejivé světlo nám říká, že po tmě přijde znovu světlo a že po těžkých časech přijdou zase ty dobré. Svíčka v nás má rozhořet naději a připomenout: bude líp!

A jaké jsou vaše oblíbené zimní rituály?

Doporučené články

Zanechte odpověď

Všechna pole je nutné vyplnit

Kategorie

Oblíbené články

Poradíme vám

Monika

make-up a péče o pleť

+420 776 852 280

monika@milujubio.cz


Radim

pánská kosmetika, Urtekram, Flora Natura, koloidy, BioMat

+420 606 057 456

radim@milujubio.cz


Marcela

+420 606 057 455

info@milujubio.cz